Credincioși din Valea Viilor, județul Sibiu, în pelerinaj în Bucovina

383

Un grup de 48 de credincioși din Parohia Valea Viilor, județul Sibiu, a mers în pelerinaj în Parohia Orțoaia, județul Suceava. Pelerinajul a avut loc în perioada 1-2 iunie, de Ziua Internațională a Copilului și la sărbătoarea Sfântului Ioan cel Nou de la Suceava.

„Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava ne-a chemat la comuniune sfântă și bucurie spirituală, ardeleni și bucovineni. Am oficiat Sfânta Liturghie și Acatistul Sfântului Ioan cel Nou de la Suceava, după care a urmat agapa creștină și vizitarea frumoasei zone a stațiunii montane.

Am fost primiti cu dragoste de preoții Grigore și Bogdan Acatrinei. Oamenii din cele două zone istorice ale țării s-au întâlnit și au avut posibilitatea să-și împărtășească experiențele. Frumosul port popular ardelean s-a întâlnit cu cel moldovenesc din zona Dorna Arini”, ne-a spus preotul paroh din Valea Viilor, Petru Acatrinei.

Copiii din grup au primit în dar această excursie și au avut parte de mai multe surprize și daruri.