Credincioşii de la Biserica „Sfânta Treime” din Făgăraş au oferit daruri săracilor

1173

La aşezământul socio-cultural “Casa Bucuriei” de la Biserica “Sfânta Treime” din  Făgăraş, judeţul Braşov, a avut loc luni, 18 aprilie, o colectă de alimente şi produse de igienă corporală pentru a fi oferite familiilor defavorizate din oraş. Colecta de alimente şi bunuri se desfăşoară în fiecare an, în preajma  marilor sărbători, prin implicarea preoţilor Nicolae Lie şi Marcel Greavu şi a credincioşilor celor două parohii făgărăşene. La activitatea din acest an au fost implicaţi şi 32 de elevi de la trei unităţi de învăţământ din Făgăraş: Liceul Teologic Ortodox “Sfântul  Constantin Brâncoveanu” ,  Colegiul Naţional “Radu Negru” şi  Colegiul Naţional “Doamna Stanca” din oraş.

“Elevii au împărţit bunurile în pungi şi apoi le-au distribuit la adresele indicate, alături de o felicitare de sărbători.  Pentru deschiderea şi entuziasmul de care au dat dovadă, elevii au fost răsplătiţi cu o carte de rugăciuni,  iconițe şi calendare cu biserica noastră. Prin mărinimia şi dărnicia bunilor credincioşi ai bisericii făgărăşene s-au strâns mai multe alimente, cum ar fi zahăr, făină, ulei, orez, mălai, conserve, dulciuri, băuturi răcoritoare, dar şi produse de igienă corporală”, ne-a spus pr. Nicolae Lie.

 

Autor: Ştefan Mărculeţ