Daruri de sărbători la Brașov

217

În seara din ajunul sărbătorii Nașterii Domnului nostru Iisus Hristos pacienții internați în cadrul Spitalului Clinic de Pneumoftiziologie Brașov au primit cu bucurie vizita lui Moș Crăciun. Au fost vizitate pavilioanele de adulți cât și cel de pediatrie. Prima oprire a Moșului a fost la cei mici care l-au așteptat cu nerăbdare să îi spună câte o poezie sau un cântecel. Din desaga Moșului au fost dăruite pachete cu dulciuri jucării și haine. Următoarele opriri ale Moșului au fost în cadrul Compartimentului de Îngrijiri Paliative și Bronhoscopie. Toți pacienții cât și personalul medical l-au așteptat încă din pragul ușii pe Moșul. O parte din bărbații internați, cărora le-a permis starea de sănătate, au pregatit câteva colinde dar și câte o poezie. La rândul său, Moș Crăciun i-a colindat pe toti și le-a dăruit pachete cu dulciuri, alimente și haine.

„Prin purtarea de grijă a lui Dumnezeu aici ne-am întâlnit cu oameni dragi care au întregit această lucrare: doamna doctor Valeria Iancu ne-a îmbrățișat și ne-a dăruit câte o prăjitură, doamna asistent Liliana Cioacă, care a renunțat la îndatoririle casnice și a dăruit din timpul ei pentru a ne însoți, părintele Bogdan Brânzea, asistent medical, care ne-a primit cu o îmbrățișare luminoasă și doamna infirmier Lenuța Păduraru, care ne-a sprijinit cu dăruire în fiecare acțiune. Multumim din suflet tuturor celor care ne-au ajutat să ducem la bun sfârșit această lucrare” ne-a spus pr. Ciprian Nistor, coordonator al Asociației „Sfântul Ierarh Luca al Crimeei” și preot la Capela „Sfântul Ierarh Luca al Crimeei” și „Sfântul Ierarh Andrei Șaguna” din Brașov.

Autor: prof. Simona Nistor