Daruri pentru 650 de copii din județul Brașov

1154

Peste 650 de copii din mai multe sate din județul Brașov au primit pachete cu jucării noi și dulciuri în săptămâna premergătoare sărbătoririi Nașterii Domnului. Campania organizată de Asociația „Sfânta Maria” Cristian de mai bine de trei ani de zile vizează sute de copii din mediul rural cu rezultate bune la învățătură dar și copii de la sat care se confruntă cu situații materiale precare. Holbav, Cristian, Vulcan, Colonia 1 Mai, Ticușul Nou, Măgurele, dar și orașele Zărnești și Râșnov au fost câteva din localitățile din jurul Brașovului în care au poposit voluntarii Asociației „Sfânta Maria” Cristian. Nu au fost uitați copiii din Complexul de Servicii „Măgura” Codlea care găzduiește copii care au beneficiat de ajutorul Centrului de Zi de la Cristian. Tot în această campanie, la 30 de copii din localitatea Dobrogostea, județul Teleorman, au ajuns prin curier cutii cu jucării noi în urma parteneriatului cu Parohia „Sfânta Cuvioasă Parascheva”. „Suntem foarte impresionați de numărul mare oameni din țară dar și din străinătate care dat curs invitației noastre de a face o bucurie unui copil mai putin norocos. În mai puțin de două săptămâni spațiile noastre de depozitare au devenit neîncăpătoare pentru cele peste 600 jucării noi frumos împachetate. Le multumim tuturor pentru că prin gestul lor au dăruit speranță, bucurie iar nouă, curaj și motivație de a merge mai departe. Ne pregătim  cu nerăbdare pentru luna ianuarie, când prin Campania «Crăciunul Continuă» dorim să poposim în casele altor suflete care așteaptă un semn din partea noastră”,  a declarat Roxana Dobre, coordonatorul asociației brașovene.

Asociația „Sfânta Maria” Cristian este o organizație înființată în urmă cu 6 ani de zile de Parohia Ortodoxă „Adormirea Maicii Domnului” din Cristian, județul Brașov și are ca obiect principal de activitate ajutorarea semenilor aflați în dificultăți spirituale și materiale.