Daruri pentru bolnavii din Spitalul de Neurologie din Brașov

325

La inițiativa părintelui Marius Uță, slujitor la Biserica „Învierea Domnului” din Brașov, preotul care asigură asistența religioasă a bolnavilor de la Spitalul de Neurologie din Brașov, câțiva credincioși au oferit daruri constând în alimente și dulciuri pentru toți bolnavii internați în spitalul menționat.

„Sărbătorile religioase sunt un prilej de participare la slujbele bisericești, de cugetare la viața noastră și la menirea noastră pe acest pământ. În același timp, în această călătorie a fiecăruia dintre noi spre Învierea Domnului, ne curățim cât mai bine prin baia Spovedaniei și realizăm că cea mai buna merinde pentru acest urcuș duhovnicesc către Dumnezeu este împărtășirea cu Sfintele Taine. Pentru cei bolnavi și neputincioși din spitale și de la casele lor, preotul este cel care aduce mângâiere în sufletele acestora prin administrarea Sfintelor Taine chiar în patul de suferință. Mulțumim credincioșilor care au oferit aceste daruri pentru a le aduce bucurie bolnavilor din acest spital înainte de praznicul Învierii Domnului”, ne-a spus pr. Marius Uță.