Daruri pentru Centrul de recuperare de la Cisnădie

3315

Copiii de la Biserica “Sfânta Treime” din oraşul Cisnădie au oferit cu ocazia zilei de 8 martie mai multe daruri la Centrul de Recuperare şi Reabilitare a Persoanelor cu Handicap din oraş. Copiii au oferit împreună cu preoţii parohi mărţişoare, 50 pachete de dulciuri, şi au susţinut un program artistic. Activitatea a fost continuată de cei doi preoţi parohi şi la Spitalul din Cisnădie unde medicii, asistentele şi bolnavele au fost miruiţi şi au primit ghiocei şi un cuvânt de mângâiere şi îmbărbătare.

Ziua de 8 Martie a fost sărbătorită în mod solemn la Biserica„Sfânta Treime” Cisnădie prin mai multe acţiuni cultural-filantropice. Astfel, anticipativ, sâmbătă, 5 martie, la orele 17, în biserică a avut loc un spectacol dedicat mamei alcătuit din două părţi. În prima parte, copiii din grupele de cateheză ale celor două parohii – Cisnădie II şi Cisnădie IV –au susţinut un microrecital de poezie şi cântec. Printre piesele muzicale prezentate amintim: De ziua ta, mămico; Mama coace pâine; Mama, doar mama; Tu mămico, tu; Mulţumesc iubită mamă; Mama. La acest moment şi-au dat concursul în mod deosebit domnul profesor Ioan Sturzu şi doamna educatoare Angela Stoian. În cea de-a doua parte, membrii corului „Harmonia” al bisericii „Sfânta Treime” au interpretat mai multe poezii (Mama – Virgil Carianopol,Scrisoare către mama – Magdalena Schneider,Regina Ostrogoților – G. Coşbuc) şi piese muzicale sub bagheta dirijoarei Magdalena Schneider (Pomişorul, comp. Marin Constantin,Vine mama tot plângând,Mama- aranjament pe trei voci,Corul robilor – Nabucco, comp. J. Verdi şi romanţa „A venit aseară mama”).

În ziua următoare, toate credincioasele care au participat la Dumnezeiasca Liturghie au primit din partea copiilor 400 de coşuleţe de ghiocei coloraţi din hârtie creponată confecţionate de ei de-a lungul a patru sâmbete de atelier de creaţie coordonat şi susţinut de doamnele preotese şi câteva mame, bunici şi tineri voluntari.

 

Autor: Pr. Cătălin Crişan