Daruri pentru copiii din Timișoara și Valea Plopului

535

Credincioșii din orașul Cisnădie, județul Sibiu, au oferit daruri copiilor de la Spitalul Pediatric de Urgență „Louis Turcanu” din Timișoara și copiilor de la Valea Plopului, județul Prahova. Prin implicarea Parohiei Cisnădie III, condusă de părintele Laurențiu Broscățeanu și a Parohiei Cisnădie I, condusă de părintele Nicolae Vintilă, au fost adunate de la credincioșii din orașul sibian diferite daruri pentru acești copilași.

„Mulțumim tuturor celor care au contribuit la realizarea acestei activități filantropice. Pentru că au fost foarte multe daruri și pentru că la Spitalul Pediatric de Urgență «Louis Turcanu», secția distrofici sunt doar copilași între 0-12 luni, ne-am gândit să ajutăm și copiii de la Valea Plopului, județul Prahova. Așa că marți, 31 iulie, am dus daruri la Spitalul Pediatric din Timișoara celor 30 de de copilași cu boli grave, abandonați de părinți dar ajutați și supravegheați cu o grijă exemplară de asistentele medicale ale secției conduse de asistenta șefă Mihaela Popovici, îngerii acestor copilași greu încercați. Miercuri, 1 august, am dus daruri pentru cei aproximativ 200 de copii de la Valea Plopului ai Asociației «Pro Vita», întalnindu-ne cu cel care are grijă de ei, tatăl lor, părintele Nicolae Tănase. Zilele acestea am plâns, ne-am bucurat, ne-am jucat, ne-am rugat și mulțumim lui Dumnezeu pentru toate”, ne-a spus pr. Laurențiu Broscățeanu.