Daruri pentru mame și bunici la Biserica din Vama Buzăului

289

Pentru al șaselea an consecutiv, la Biserica „Înălţarea Domnului” din Parohia Vama Buzăului, Protopopiatul Săcele, judeţul Braşov, a avut loc o manifestare dedicată femeilor din comunitate. Preşcolarii de la grupa mică a grădiniţei din sat, îndrumaţi de educatoarea Nicoleta-Elena Drăgan, au participat duminică, 3 martie, la slujba Sfintei Liturghii şi s-au împărtăşit cu Trupul şi Sângele Mântuitorului nostru Iisus Hristos. După slujba religioasă, copiii au împărţit câte o floare mamelor, bunicilor dar şi străbunicilor, pentru a vesti începutul primăverii și implicit ziua de 8 martie, „Ziua mamei”.

Cei mici au primit din partea parohiei dulciuri şi au fost felicitaţi pentru modul în care şi-au arătat dragostea faţă de cele mai dragi persoane din vieţile lor.

Autor: pr. Nicu Lazăr