Delegație a Protopopiatului Mediaș, prezentă la Întâlnirea tinerilor ortodocși din Europa de Nord

1299

În perioada 22-23 septembrie a avut loc în Copenhaga, capitala Danemarcei, Întâlnirea anuală a tinerilor ortodocși români din Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord. La invitația Preasfintitului Părinte Macarie, Episcopul Ortodox Român al Europei de Nord și cu binecuvântarea Înaltpreasfintitului Părinte Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului, la această manifestare de suflet au participat din partea Protopopiatului Mediaș părintele protopop Ovidiu Ioan Găban, preotul Petru Acatrinei din Valea Viilor, precum și preotul Flaviu Fleșer din Mediaș. A participat din partea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel domnul Vasile Bănescu (purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române), precum și alți invitați de seamă. Sâmbătă 22 septembrie a fost deschisă manifestarea prin slujba Vecerniei, urmată de un colocviu susținut de invitații sus menționați, apoi sesiunea de întrebări și răspunsuri. După aceasta, ambasadorul româniei în Danemarca a oferit invitaților  un dineu la reședința sa.  Duminică 22 septembrie a fost oficiată Sfânta Liturghie,  urmată de binecuvântarea unui uriaș drapel romanesc purtat apoi pe brațe,  precum și alte manifestări dedicate tinerilor ortodocși romani din Scandinavia. Seara a avut loc un concert de pian și un dineu la Ambasada României din Danemarca.