Denia Acatistului la Catedrala mitropolitană din Sibiu

612

Un sobor de preoți și diaconi condus de Înaltpreasfințitul Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului, a oficiat în vinerea din săptămâna a 5-a din Postul Mare slujba Deniei în cadrul căreia s-a citit Acatistul Bunei Vestiri. Răspunsurile liturgice au fost date de un grup de teologi, iar credincioșii au participat în număr mare la slujba religioasă.

În soborul de preoţi s-au aflat slujitorii Catedralei mitropolitane şi cadre didactice de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Sfântul Andrei Şaguna“ din Sibiu. Credincioşii au primit binecuvântare şi s-au rugat împreună cu soborul slujitor ca Maica Preacurată să-i ajute să în viaţa lor duhovnicească.

Denia din vinerea săptămânii a cincea din Postul Sfintelor Paşti pregăteşte credincioşii pentru întâmpinarea celei mai înălţătoare perioade dinaintea marelui praznic al Învierii Domnului, fiind un important popas duhovnicesc în urcuşul spiritual spre unirea cu Hristor, prin Sfintele Taine.