Denia Acatistului la Catedrala mitropolitană din Sibiu

1041

Credincioşii din Sibiu au participat vineri seară la Denia Acatistului, oficiată de Înaltpreasfinţitul Laurenţiu, Arhiepiscopul Sibiului şi Mitropolitul Ardealului la Catedrala mitropolitană din oraş. Alături de ierarh s-au aflat slujitorii Catedralei mitropolitane, iar răspunsurile liturgice au fost date de un grup de teologi de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Sfântul Andrei Şaguna”.

Preoţii şi credincioşii s-au rugat Maicii Domnului pentru a primi ajutor duhovnicesc în perioada de post rămasă până la măreţul praznic al Învierii Domnului. Acatistul Bunei Vestiri este una dintre cele mai frumoase creaţii liturgice închinate Maicii Domnului, iar credincioşii care citesc acest imn de laudă adus Sfintei Fecioare primesc ajutor şi mângâiere din cer.

Autor: Ştefan Mărculeţ