Denia Canonului la Catedrala mitropolitană din Sibiu

620

La Catedrala mitropolitană din Sibiu a fost oficiată miercuri, 10 aprilie, slujba Deniei în cadrul căreia a fost citit integral Canonul cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul. Slujba religioasă a fost oficiată de un sobor de preoți și diaconi condus de Înaltpreasfințitul Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului. Din sobor au făcut parte decanul Facultății de Teologie Ortodoxă „Sfântul Andrei Șaguna” din Sibiu, pr. prof. univ. dr. Nicolae Chifăr, prodecanul instituției, pr. prof. univ. dr. Aurel Pavel, alte cadre didactice și slujitori ai Catedralei mitropolitane.

Răspunsurile liturgice au fost date de corul Facultății de Teologie, condus de pr. lect. univ. dr. Sorin Dobre.

Credincioșii prezenți au avut posibilitatea să primească binecuvântare arhierească pentru a se pregăti de ultima parte a Postului Mare și de Săptămâna Mare care preced marele praznic al Învierii Domnului.

Vineri, 12 aprilie, de la ora 18.00, în Catedrala mitropolitană din Sibiu va fi oficiată slujba Deniei Acatistului.