Denia Prohodului la Catedrala mitropolitană din Sibiu

769

Mulțimi de credincioși au participat în Vinerea Mare la slujba Deniei Prohodului Domnului oficiată la Catedrala mitropolitană din Sibiu de Înaltpreasfințitul Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului împreună cu slujitorii Catedralei mitropolitane și cadre didactice de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Sfântul Andrei Șaguna”.

Alături de soborul slujitor și Corala „Timotei Popovici” a Catedralei mitropolitane din Sibiu credincioșii au cântat Prohodul Domnului și au cinstit Epitaful scos în mijlocul locașului de cult, simbolizând mormântul Domnului, iar apoi au participat la procesiunea în jurul Catedralei mitropolitane.

Credincioșii au fost binecuvântați în această seară unică în an, când în rugăciune și în priveghere se așteaptă marele praznic al Învierii Domnului Iisus Hristos.