Donare de sânge în Protopopiatul Avrig, județul Sibiu

442

Peste 25 de preoți și credincioși din parohiile arondate Protopopiatului Avrig, județul Sibiu, au donat sânge în cadrul Campaniei „Donează sânge, salvează o viață!”, inițiată de Patriarhia Română și implementată în Arhiepiscopia Sibiului de Departamentul de asistență socială al eparhiei și Asociația „Filantropia Ortodoxă” Sibiu. Campania ajunsă în orașul Avrig s-a bucurat de sprijinul Protopopiatului Avrig și a avut loc la Policlinica „Rogojan” din localitate, unde reprezentanții Centrului de Transfuzie Sanguină de la Spitalul Clinic Județean de Urgență Sibiu au venit pentru a recolta sânge de la donatorii înscriși.

„Activitatea s-a desfășurat cu sprijinul și implicarea doamnei doctor Anca Bumbuluț de la Clinica «Rogojan» și îi mulțumim pentru interesul arătat față de această campanie a Patriarhiei Române prin care dorim să sprijinim unitățile medicale care au mare nevoie de sânge pentru cazurile medicale de urgență și nu numai”, ne-a spus protopopul de Avrig, Vasile Gafton.

Campania „Donează sânge, salvează o viață!” se află la a patra ediție în Arhiepiscopia Sibiului.