Elevi de la Colegiul Naţional „Radu Negru” din Făgăraş au vizitat sediul celor două Protopopiate din oraş

958

Un grup de copii de clasa de-a IV-a de la Colegiul Naţional “Radu Negru” din Făgăraş şi-a petrecut prima zi din săptămâna “Şcoala Altfel” la sediul celor două protopopiate din oraş. Elevii, însoţiţi de învăţătoarea Viorica Sasu, au fost întâmpinaţi de protopopul de Făgăraş 2, Ion Tărcuţă. Activitatea a fost coordonată de preotul Ioan Paroş de la Parohia Boholţ şi de doamna preoteasă Natalia Corlean, de la Centrul cultural “Zestrea Buciumului”.

“După o scurtă explicare a perioadei pascale, timp de două ore şi jumătate elevii s-au bucurat de activităţi educative şi jocuri care le-au antrenat atenţia, perspicacitatea, spiritul de echipă şi dorinţa de a-şi cunoaşte mai bine colegii. Pauza de ceai a fost asigurată de gazde, împreună cu un mic dar pentru fiecare copil: un exemplar din publicaţia <<Apostolat în Ţara Făgăraşului>>, editată de cele două protopopiate făgărăşene”, ne-a spus Natalia Corlean.

Autor: Ştefan Mărculeţ