Elevi din Sibiu, în vizită la tipografia şaguniană şi reşedinţa mitropolitană

1359

 

 

Peste 30 de elevi de la Şcoala Gimnazială “Nicolae Iorga” din Sibiu au vizitat astăzi, 19 aprilie, tipografia şaguniană şi reşedinţa mitropolitană din oraş, în cadrul programului “Şcoala altfel”. Elevii din Sibiu au avut posibilitatea să vadă cum ia naştere o carte la tipografia şaguniană a Arhiepiscopiei Sibiului. Însoţiţi de cadre didactice, elevii de la Şcoala “Nicolae Iorga” au fost întâmpinaţi de consilierul cultural din cadrul Arhiepiscopiei Sibiului, care le-a explicat cum funcţionează fiecare maşină din tipografie, de la cele de tipărit, până la cele de legat, broşat şi tăiat cărţile. Elevii au primit la final câte o carte de rugăciuni pentru tineri.

Elevii au vizitat apoi reşedinţa mitropolitană, unde au fost primiţi de Înaltpreasfinţitul Laurenţiu, Arhiepiscopul Sibiului şi Mitropolitul Ardealului. Ierarhul le-a vorbit elevilor despre istoria Mitropoliei Ardealului şi moştenirea spirituală şaguniană, iar copiii au admirat obiectele de patrimoniu păstrate aici, cum ar fi veşmântul Sfântul Ierarh Andrei Şaguna.

“Copiii au cunoscut mai multe despre valorile istoriei neamului şi Bisericii noastre, pe care noi trebuie să le ducem mai departe şi să le facem cunoscute tinerilor noştri. Pasiunea faţă de istorie şi faţă de carte este provocată în zilele noastre de noutatea tehnologiei. Copiii au văzut la tipografia noastră cum se tipăresc astăzi cărţile şi revistele noastre frumoase, care ne îmbogăţesc spiritual şi intelectual. Prin aceasta îi cinstim pe înaintaşii noştri, avem şi noi o viaţă plăcută şi folositoare şi avem speranţa unui viitor pentru urmaşii noştri”, ne-a spus Părintele Mitropolit.

Copiii au primit din partea ierarhului iconiţe, calendare şi alte daruri.

Autor: Ştefan Mărculeţ