Eroii polițiști din Sibiu au fost comemorați

387

Ziua Poliției Române a fost sărbătorită la Sibiu prin mai multe manifestări între care și un moment comemorativ organizat la monumentul eroilor din fața Inspectoratului Județean de Poliție Sibiu. Polițiștii eroi din Sibiu au fost pomeniți în cadrul unei slujbe religioase oficiate de protopopul de Sibiu, Ioan Coșa și preotul Garnizoanei Sibiu, Florin Pavel.

La momentul de comemorare a eroilor polițiști din Sibiu a participat și Înaltpreasfințitul Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului. Alături de ierarh s-au aflat subprefectul județului Sibiu, Horațiu Marin, vicepreședintele Consiliului Județean, Marcel Luca, viceprimarul Răzvan Pop, inspectorul-șef al Inspectoratului Județean de Poliție Sibiu, comisarul Tiberiu-Iulian Ivancea, comandantul Garnizoanei Sibiu, generalul Ghiță Bârsan și alți invitați. După slujba de pomenire oficialitățile au depus coroane de flori la monumentul eroilor. Manifestările dedicate Zilei Poliției Române continuă în aceste zile cu noi evenimente culturale și comemorative. Amintim aici participarea celor 20 de agenți de poliție din Sibiu în această săptămână la Campania „Donează sânge, salvează o viață!” implementată și în acest an de Arhiepiscopia Sibiului, în parteneriat cu Centrul de Transfuzie Sanguină din Sibiu.