Eveniment academic la Facultatea de Teologie din Sibiu

1743

 

 

 

La Facultatea de Teologie Ortodoxă “Sfântul Andrei Şaguna” din Sibiu a avut loc astăzi, 26 februarie, susţinerea publică a tezei de doctorat “Elemente de spiritualitate penitenţială în opera Sfântului Ciprian al Cartaginei”. Lucrarea de doctorat a fost elaboată de pr. Ciprian Bâlbă, sub îndrumarea arhid. prof. univ. dr. Ioan I. Ică jr. Comisia de evaluare a tezei de doctorat a fost prezidată de Înaltpreasfinţitul Laurenţiu, Arhiepiscopul Sibiului şi Mitropolitul Ardealului, iar referenţi au fost prof. univ. dr. Mihai Himcinschi de la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Alba Iulia, pr. prof. univ. dr. Ştefan Iloaie de la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca şi pr. conf. univ. dr. Mircea Ielciu de la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Sibiu. Atât membrii comisiei de evaluare, cât şi profesorii, doctoranzii şi studenţii prezenţi la evenimentul academic au apreciat lucrarea candidatului, iar după depunerea jurământului de credinţă şi de fidelitatea faţă de Biserica străbună, părintele Ciprian Bâlbă a fost declarat doctor în Teologie.

 

Autor: Ştefan Mărculeţ