Examen la Sibiu pentru obținerea gradului I profesional în preoție

783

La Facultatea de Teologie Ortodoxă „Sfântul Andrei Șaguna” din Sibiu a avut loc joi, 17 octombrie, examenul pentru obținerea gradului I profesional în preoție. La examen au fost înscriși 65 de preoți din eparhiile sufragane Mitropoliei Ardealului care timp de un an au pregătit o lucrare de disertație sub îndrumarea unui profesor de la una dintre facultățile de Teologie din Mitropolia Ardealului.

Comisia de evaluare a fost prezidată de Înaltpreasfințitul Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului, alături de care s-au aflat profesorii îndrumători.

Temele lucrărilor elaborate de candidați au abordat diferite problematici privind viața Bisericii, istoria și patrimoniul comunităților parohiale, misiunea în satul românesc, educația religioasă și pastorația credincioșilor în lumea actuală.

Toți candidații au obținut note de admitere a examenului și vor primi diplomele care atestă obținerea gradului I profesional în preoție.