Expoziție de icoane la Sibiu

478

Colegiul Tehnic de Industrie Alimentară „Terezianum” din Sibiu a organizat în perioada 30 mai-5 iunie o expoziție de icoane intitulată „Icoana, rază spre rai a creștinilor”. Expoziția a avut loc în Centrul de Informare Turistică din cadrul Primăriei Sibiu și a fost organizată în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Sibiu și Primăria Sibiu.

În cadrul expoziției au fost prezentat icoane realizate de elevi de la Școala Gimnazială din Cârța, Școala Gimnazială „Regina Maria”, Liceul Tehnologic de Construcții și Arhitectură „Carol I”, Colegiul Național „Octavian Goga”, Colegiul Național „Gheorghe Lazăr”, Colegiul „Terezianum”, Colegiul Economic „George Barițiu”, Colegiul Tehnologic „Avram Iancu”.

La vernisajul expoziției au fost prezenți reprezentanți ai Departamentului pentru Tineret din cadrul Arhiepiscopiei Sibiului, precum și creatorii populari R. Berghezan, M. Fleacă, M. Cheregi, M. Popa și A. Baciu.