Expoziţie de icoane pe sticlă la Augustin

2023

Sâmbătă, 7 mai, la ora 11:00, va avea loc vernisajul expoziţiei de icoane pe sticlă pictate în Atelierul de artă naivă şi sacră din Augustin, judeţul Braşov. Vor fi expuse icoane realizate de doamnele Camelia Mircea, Mona Olareanu, Elena Birt şi Ramona Aroneasa. La vernisaj vor participa preoţi din Protopopiatul Rupea, Ansamblul “Junii Cetăţii” Rupea, pictori de icoane, preşedintele ASTRA- Codlea, dl. Mircea Dragoş, artişti, profesori, muzeografi de la Muzeul de Etnografie din Braşov, iubitori ai acestei arte. Programul include slujba de sfinţire a icoanelor, prezentarea expoziţiei, colinde pascale în interpretarea grupului vocal de copii “LILIPUT” din Feldioara şi a doamnelor din corul Bisericii “Sfântul Nicolae” din Augustin, vizitarea interactivă a expoziţiei.