Expoziție de icoane pe sticlă la Tărlungeni, județul Brașov

334

Biserica „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Tărlungeni, județul Brașov, a prăznuit începutul anului bisericesc printr-o expoziție de icoane pe sticlă realizate în vacanța de vară de copii de diferite etnii, din Parohia Tărlungeni, sub îndrumarea preotului paroh Ciprian Aranyosi. Copiii s-au împărtășit cu Trupul și Sângele Domnului, iar la sfârșitul Sfintei Liturghii au prezentat un program artistic alcătuit din pricesne închinate Sfintei Treimi și Maicii Domnului. Icoanele au fost sfințite după slujba Te Deum-ului.

„Pentru satul nostru, ziua de 1 septembrie a reprezentat un prilej de multă bucurie duhovnicească, atât pentru credincioșii adulți, cât mai ales pentru copiii din cercul catehetic al parohiei”, ne-a spus părintele Ciprian Aranyosi.

Lucrarea copiilor a fost apreciată de credincioșii prezenți, iar preotul paroh a înmânat acestora diplome și mici premii.