Facultatea de Teologie Ortodoxă din Sibiu a găzduit Simpozionul „Paşi spre Marea Unire”

5100

Simpozionul “Paşi spre Marea Unire. Simbol al identităţii pentru tinerii de azi: unitatea naţională de la Mihai Viteazul la Alexandru Ioan Cuza. Interval istoric: 1600-1859” a avut loc astăzi, 11 mai, la Facultatea de Teologie Ortodoxă “Sfântul Andrei Şaguna” din Sibiu.

Organizatorii au fost  Liceul Tehnologic de Construcţii şi Arhitectură “Carol I” din Sibiu, Arhiepiscopia Sibiului, Facultatea de Teologie “Sfântul Andrei Şaguna” Sibiu, Academia Forţelor Terestre “Nicolae Bălcescu”, Departamentul de Istorie, Patrimoniu şi Teologie Protestantă din cadrul Facultăţii de Ştiinţe Socio-Umane, Departamentul de Studii Romanice al Facultăţii de Litere şi Arte , Complexul Naţional Muzeal “ASTRA” Sibiu, Biblioteca Judeţeană “ASTRA” Sibiu, Direcţia Judeţeană a Arhivelor Naţionale Sibiu şi Inspectoratul Şcolar Judeţean Sibiu.

Invitaţii au participat la un Te Deum oficiat în capela facultăţii de un soborul slujitor condus de decanul facultăţii, pr. prof. univ. dr. Nicolae Chifăr, participând şi Înaltpreasfinţitul Laurenţiu, Arhiepiscopul Sibiului şi Mitropolitul Ardealului, care a binecuvântat manifestarea academică.

Aula “Mitropolit Ioan Meţianu” a fost locul unde au avut loc lucrările simpozionului. Decanul facultăţii gazdă le-a urat bun-venit participanţilor, iar organizatorii au mulţumit tuturor colaboratorilor.

Dintre invitaţi îi amintim pe pr. acad. prof. dr. Mircea Păcurariu, inspectorul şcolar general Ştefan Firu, pr. conf. univ. dr. Constantin Necula, directorul Direcţiei Judeţene a Arhivelor Naţionale Sibiu, Alexiu Tatu, conf. univ. dr. Valeria Şoroştinenu, pr. prof. dr. Vasile Oltean şi alţi invitaţi.

În următorii doi ani, organizatorii îşi propun să continue simpozionul cu studierea perioadei istorice  de la Marea Unire din 1918 şi a celei de după marele eveniment de la 1 decembrie.

 

Autor: Ştefan Mărculeţ