Festivalul „Sfântă-i Țara mea!” la Făgăraș

????????????????????????????????????

La Casa de Cultură din Făgăraș a avut loc de 1 decembrie Festivalul „Sfântă-i Țara mea!”, organizat de Biserica „Sfântul Nicolae” – Brâncoveanu și Biserica „Sfânta Treime” din Făgăraș, cu susținerea voluntarilor Asociației „Doamna Maria Brâncoveanu”.

Festivalul de cântece patriotice pentru grupuri de copii a avut ca invitați grupurile parohiale din Boholț, Părău, Rodbav, Șercaia, Șoarș și Văleni. Gazdele au participat și ele cu trei grupuri: Corul copiilor brâncoveni, grupul vocal Brâncovenii și Atelierul de chitară.

Cei peste 160 de copii care au urcat pe scenă au participat și la o tombolă cu premii constând în cărți și diferite obiecte și jucării.

În cadrul evenimentului au fost premiați și câștigătorii concursului de eseuri „Biserica sufletului meu”, organizat sub aceeași egidă. Aceștia au fost:

GIMNAZIU

Premiul I: Raul Cornea de la CN Doamna Stanca, coordonat de prof. Mihaela Isopescu;

Premiul al II-lea: Maria-Violeta Corfaru de la Școala gimnazială Hârseni, coordonată de prof. Claudia Pușcă;

Premiul al III-lea: Clarissa-Ștefania Subțirelu de la Școala gimnazială Hârseni, coordonată de prof. Claudia Pușcă, și Raluca Hliboceanu de la Colegiul tehnic Aurel Vijoli, coordonată de prof. Laura Ciolan.

LICEU

Premiul I: Alessia Andreiaș de la CN Radu Negru, coordonată de prof. Remus Mogoș;

Premiul al II-lea: Maria-Ruxandra Popa de la CN Radu Negru, coordonată de prof. Remus Mogoș;

Premiul al III-lea: Darius-Mihai Constantinescu de la LTO C. Brâncoveanu, coordonat de pr. prof. Gheorghe Bica.

Premiile au fost acordate în bani (300 lei premiul I, 200 lei premiul II și 100 lei premiul III) și cărți.

Autor: Natalia Corlean