Ghiozdane și rechizite oferite la Biserica Azilului la început de an școlar

1023

La începutul noului an școlar, în Biserica Azilului din Sibiu s-a desfășurat o activitate de încurajare a copiilor și tinerilor care provin din familii cu nevoi sociale, dar și copiilor care frecventează activitățile desfășurate în acest locaș de cult.  Această activitate s-a realizat cu ajutorul unor oameni binevoitori, enoriași ai bisericii sibiene, precum si cu ajutorul organizației Crucea Roșie, filiala Sibiu, cu care Parohia Sibiu Cetate III are încheiat un parteneriat de colaborare, în acest sens fiind achiziționate ghiozdane și rechizite școlare.

„Evenimentul s-a desfăşurat în două etape: prima etapă duminică, 10 septembrie, după Sfânta Liturghie, când s-au împărțit ghiozdanele și o parte din rechizite,  iar luni, 11 septembrie, după deschiderea anului școlar, când copiii au primit încă o parte de rechizite de la organizația Crucea Roșie, filiala Sibiu. Acțiunea vine în întâmpinarea nevoilor materiale pe care le au copiii proveniți din  familii cu probleme din parohia noastră, dar și ca o încurajare pentru copii si tineri de a înțelege cât mai bine importanța celor trei factori esențiali în educație: familie, școală și Biserică”, ne-a spus pr. paroh Florin-Marius Ucă.