Grupul psaltic „Sfântul Andrei Șaguna”, la sfințirea paraclisului Parohiei „Sfântul Antonie” din Iași

Grupul psaltic „Sfântul Ierarh Andrei Șaguna” din Sibiu a participat și a dat răspunsurile liturgice la slujba de priveghere, la Sfânta Liturghie și la sfințirea paraclisului Parohiei „Sfântul Antonie” din Iași. Sfințirea a avut loc duminică, 6 octombrie, soborul slujitor fiind condus de Înaltpreasfințitul Teofan, Arhiepiscopul Iașilor și Mitropolitul Moldovei și Bucovinei.

Grupul sibian a participat la evenimentul duhovnicesc împreună cu Grupul „Byzantion” din Iași, condus de Adrian Sârbu.

Grupul psaltic sibian a fost format în 2009 din dorința de a promova muzica bizantină în Trasnilvania. Este condus de psaltul George Florea și format din studenți și absolvenți ai Facultății de Teologie Ortodoxă „Sfântul Andrei Șaguna” din Sibiu iubitori ai muzicii bizantine.

sursa: doxologia.ro