Hotărâri ale Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române

În ziua de 5 octombrie 2017, în Sala Sinodală din Reședința Patriarhală, sub președinția Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, a avut loc ședința de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, în cadrul căreia au fost luate următoarele hotărâri:

• Canonizarea Mitropolitului Iosif Naniescu, numit acum Sfântul Ierarh Iosif cel Milostiv Mitropolitul Moldovei, cu ziua de prăznuire la data de 26 ianuarie;
  • Canonizarea mireanului Gheorghe Lazăr, cu numele Sfântul Gheorghe Pelerinul, cu ziua de prăznuire la 17 august;
  • Înscrierea în calendarul bisericesc al Bisericii Ortodoxe Române a Sfântului Cuvios Neofit Zăvorâtul din Cipru, începând cu anul 2019,  cu ziua de prăznuire la 28 septembrie;
  • Aprobarea textului Acatistului Sfinților Mucenici Donat, Romul, Silvan și Venust;
  • Aprobarea organizării concursului național cu tema „Unirea: libertate și unitate” în cadrul manifestărilor dedicate Anului omagial al unității de credință și de neam și al Anului comemorativ al făuritorilor Marii Uniri din 1918. La concurs sunt invitaţi să participe elevii din învățământul preuniversitar, iar festivitatea de premiere la nivel național va avea loc în data de 21 mai 2018, cu prilejul hramului istoric al Catedralei Patriarhale;
  • Aprobarea propunerii Înaltpreasfințitului Părinte Iosif, Arhiepiscopul ortodox român al Europei Occidentale și Mitropolitul ortodox român al Europei Occidentale și Meridionale, de înființare a unui post de episcop-vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Europei Occidentale;
  • Aprobarea solicitării Preasfințitului Părinte Siluan, Episcopul ortodox român al Italiei, de înființare a unui post de arhiereu-vicar la Episcopia Ortodoxă Română a Italiei.

În cadrul aceleiași ședințe a Sfântului Sinod, PS Ignatie Mureșanul a fost ales ca Episcop al Eparhiei Hușilor. Ierarhul a fost ales joi cu majoritate de voturi de membrii Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, în cadrul ședinței de lucru prezidate de Patriarhul Daniel.

Pentru scaunul episcopal vacant al Huşilor, Sinodul Mitropolitan al Mitropoliei Moldovei și Bucovinei a propus doi candidați. Pe lângă PS Ignatie Mureșanul, a fost propus și  Arhimandritul Nichifor Horia, Exarhul Administrativ al Arhiepiscopiei Iașilor și starețul Mănăstirii Sfinții Trei Ierarhi din Iași.

Scaunul de Episcop al Hușilor a rămas vacant în luna august în urma retragerii Episcopului Corneliu. Conform Statutului Bisericii Ortodoxe Române, în maximum 60 de zile de la vacantarea unui scaun episcopal Sfântul Sinod trebuie să aleagă un nou Chiriarh.

Biroul  de Presă al Patriarhiei Române

sursa: basilica.ro