Hram la Parohia Tălmaciu I

2322

Parohia Tălmaciu I a îmbrăcat haină de sărbătoare prăznuindu-și ocrotitorul, pe Sfântul Ierarh Nicolae. În ajunul sărbătorii, seara a fost săvârșită slujba Vecerniei și Litia, iar apoi credincioșii au participat la slujba Privegherii. În ziua praznicului s-a săvârșit Acatistul Sfântului Ierarh Nicolae, apoi Sfânta Liturghie, la care credincioșii s-au împărtășit în număr mare.

Elevii clasei a IV conduși de doamna învățătoare Corina Șoima au susținut un concert de colinde. Raspunsurile la Liturghie au fost date de o parte din membrii Grupului coral „Sfântul Andrei Șaguna”. După oficierea Sfintei Liturghii s-a săvârșit un parastas pentru preoții și credincioșii parohiei trecuți la Domnul.

La final toți credincioșii au primit din partea parohiei un pachet cu mâncare . Nu au fost uitați nici cei 120 de credincioși bolnavi, o parte dintre ei fiind imobilizați la pat, care fost vizitați de membrii Consiliului parochial, ducându-le câte un pachet din partea parohiei.