Încep conferințele preoțești de primăvară în Arhiepiscopia Sibiului

792

Preoții din cele 11 protopopiate ale Arhiepiscopiei Sibiului vor participa în această săptămână la conferințele preoțești de primăvară. Mâine, 9 mai, de la ora 11, în Aula „Mitropolit Ioan Mețianu” a Facultății de Teologie Ortodoxă „Sfântul Andrei Șaguna” din Sibiu, va avea loc prima conferință, intitulată „Icoana ca școală a credinței”. Vor fi prezenți preoții din protopopiatele Sibiu, Mediaș, Avrig, Agnita și Săliște.

Conferințele vor continua miercuri, 10 mai, de la ora 10.00, cu întâlnirea preoților din protopopiatele Făgăraș 1 și 2 și Rupea,  iar joi, 11 mai, de la aceeași oră, se vor întâlni preoții din protopopiatele Brașov, Bran-Zărnești și Săcele.

Conferințele vor fi prezidate de Înaltpreasfințitul Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului, iar preoți din protopopiatele amintite vor susține referate pe tema amintită.