Întâlnirea femeilor ortodoxe și înființarea asociației „Maria și Marta” la Biserica „Sfânta Treime” din Cisnădie

1317

La Biserica „Sfânta Treime” din orașul Cisnădie, județul Sibiu, s-au făcut primii pași, materializați prin două întâlniri cu grupul de credincioase din cele două parohii, Cisnădie II și IV, pentru înființarea unei asociații care să desfășoare un adevărat diaconat în mijlocul oamenilor din partea de sus a orașului Cisnădie care au atâta nevoie de ajutorul spiritual și material al fiecărui membru al Bisericii luptătoare. Aceste întâlniri au vizat într-o primă fază desfășurarea unor activități și discuții catehetice, iar mai apoi urmăresc realizarea unor acţiuni filantropice, sociale și culturale cu credincioasele și apropiatele Bisericii. Femeile au venit în număr mare la primele întâlniri, fiind bucuroase că pot participa la acțiuni în sânul Bisericii sub coordonarea celor doi preoți parohi, pr. Ștefan Scarlat și pr. Cătălin Crișan, și cu implicarea directă a doamnelor preotese Stela Scarlat și Gabriela Crișan. S-au propus pentru următoarele întâlniri teme care să le zidească moral și spiritual pe distinsele doamne: postul, rugăciunea, milostenia, disciplina în biserică, îngăduința etc. Credincioasele au fost așezate în cerc, au ascultat cu atenție explicațiile oferite și și-au exprimat neînțelegerile, au pus întrebări și și-au lămurit falsele tradiții. După aceste discuții ziditoare de suflet, au oferit informații importante despre vecini și cunoștințe (adresă, situație materială, probleme sociale și sufletești) care au mare nevoie de ajutorul și de implicarea activă a lor și a preoților în viața încercată de care au parte. Distinsele doamne au înțeles că rolul pe care îl au este de liant între cei nevoiași care nu caută biserica și preoții care pot veni în ajutorul lor pe mai multe planuri, de a deveni diaconițe care să-i slujească pe semeni, să-i ajute cu o vorbă bună, să-i apropie de preoții care să-i spovedească și să le citească rugăciuni, să-i mângâie cu sfaturi de încurajare și să le mijlocească susținerea morală sau materială din partea celor care doresc să doneze alimente, bani ori obiecte medicale.

Pentru următoarea întâlnire care va avea loc pe data de 13 noiembrie 2016 (doamnele dorind ca întâlnirile să aibă loc o dată la două săptămâni), ele au propus sărbătorirea lăsatului secului pentru postul Nașterii Domnului printr-o masă comună – agapă – la care să participe fiecare în parte cu puțină mâncare gătită în casă care să fie pusă la comun și servită în comuniune.

Autor: Gabriela Crişan