Întâlnirea preoților de caritate din Brașov

385

La biblioteca Bisericii „Sfinții Trei Ierarhi” din Brasov a avut loc marți, 6 martie, cea de-a șasea întalnire a preoților de caritate din oraș. Întâlnirea a avut loc sub genericul „Slujindu-L pe Hristos și pe aproapele nostru”, iar invitații au fost medicii Daniel și Jane Hinshaw din Statele Unite ale Americii. Cei doi oaspeți au pregătit pentru aceasă întâlnire o prelegere pe tema „Comunicarea non-verbală și rolul vindecător al atingerii”.

Această prezentare cu un bogat conținut de știință medicală a fost însoțită de numeroase elemente de teologie biblică și patristică din tradiția creștină, pe care cei doi medici americani le cunosc foare bine. Informațiile prezentate la Brașov au venit în sprijinul preoților care îndrumă spiritual oameni cu boli neuro-degenerative cum sunt demența, Alzheimer și Parkinson.

Autor: pr. Cosmin Irimie