Întâlnirea Tinerilor ,, Cine sunt şi Ce aleg”

1489

 

Comunicat de presă

Sâmbătă 27 februarie, la Braşov în cadrul Liceului Andrei Mureşanu, a avut loc o prima întâlnire de tineret din 2016 intitulată ,,Cine sunt şi Ce aleg”.  Peste 60 de tineri au participat la programul întâlnirii, program ce a cuprins workshop-uri, o conferinţă duhovnicească şi diverse moment artistice. În cadrul workshop-urilor, tinerii participanţi s-au cunoscut şi discutat despre tema dată folosind tehnici şi metode de educaţie nonformală. După workshop-uri, pr. prof. Cristian Munteanu a conferenţiat tinerilor explicând tema dată prin exemple concrete de viaţă într-o atmosferă foarte destinsă. Evenimentul s-a încheiat cu mai multe momente artistice susţinute de elevii din cadrul Colegiului Naţional „Unirea”, Liceul „Andrei Mureşanu” şi Seminarul Teologic „Dumitru Stăniloae” din Braşov. Dorim astfel să promovăm şi tinerele talente locale, implicând tinerii prin astfel de activităţi extraşcolare cu sprijinul profesorilor de muzică. Întâlnirea a fost organizată de Arhiepiscopia Sibiului, Departamentul pentru Tineret şi Asociaţia „Centrul de Copii şi Tineret Sfântul Sebastian” în parteneriat cu Liceul Andrei Mureşanu, Colegiului Naţional Unirea, Inspectoratul Şcolar al Judetului Braşov, Grupul Iubim Braşovul, News Braşov şi Dabu Fică Creative Snowdrop sub coordonarea domnului Sava Flavius, Inspector de Misiune, Arhiepiscopia Sibiului, Departamentul pentru Tineret şi Protopopiatul Ortodox Braşov. Astfel de evenimente se vor mai organiza în cadrul Arhiepiscopiei Sibiului deoarece feed-back-ul tinerilor a fost foarte încurajator şi pozitiv, iar tinerii au nevoie de evenimente destinate special lor mai ales în contextul Anului omagial al educaţiei religioase a tineretului creştin ortodox.

 

Asociaţia „Centrul de Copii şi Tineret Sfântul Sebastian”