Întrunire a Colegiului Decanilor de la Facultățile de Teologie Ortodoxă

1092

Facultatea de Teologie Ortodoxă “Sfântul Andrei Șaguna” din Sibiu a găzduit astăzi, 17 mai, întrunirea Colegiului decanilor Facultăților de Teologie Ortodoxă din țară. Lucrările întrunirii au fost prezidate de Preasfințitul Varlaam, Episcop-vicar patriarhal. La întrunire au participat și consilierul patriarhal de la sectorul teologic-educațional pr. dr. Florin Marica, inspectorul responsabil cu învățământul teologic ortodox universitar, post-universitar și schimbul de burse din cadrul aceluiași sector patriarhal, dr. Alexandru Mălureanu, precum și pr. prof. univ. dr. Viorel Ioniță de la Facultatea de Teologie din București.

PS Episcop Varlaam Ploieșteanul a transmis decanilor Facultăților de Teologie Ortodoxă și reprezentanților Departamentelor de Teologie Ortodoxă din cadrul universităților românești, mesajul de binecuvântare al Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii. A urmat un cuvânt de bun-venit din partea decanului Facultății de Teologie din Sibiu, pr. prof. univ. dr. Nicolae Chifăr. Părintele Viorel Ioniță a prezentat apoi temele și mai multe aspecte organizatorice de la Sinodul Panortodox din acest an, care se va desfășura la Academia din Creta, Grecia, în perioada 16-27 iunie. Pe ordinea de zi s-au mai aflat numeroase alte teme de discuții, dintre care amintim: pregătirea celui de-al VII-lea Congres al Facultăților de Teologie Ortodoxă din cuprinsul Patriarhiei Române (10-11 octombrie 2016, Alba Iulia); prezentarea soluțiilor identificate privind condiționarea de către ARACIS a păstrării denumirii specializării “Teologie didactică”, de introducerea în planul de învățământ a nivelului I al modului psiho-pedagogic, plecându-se de la relația instituțională Universitate-Facultate-Departament pentru Pregătirea Personalului Didactic; promovarea și consolidarea statutului specializării “Artă Sacră”; stadiul realizării manualelor pentru învățământul teologic ortodox universitar.

 

Autor: Ștefan Mărculeț