IPS Laurenţiu a hirotesit trei noi duhovnici

1724

 

Trei preoţi din Arhiepiscopia Sibiului au fost hirotesiţi duhovnici în cadrul unei slujbe religioase oficiate astăzi, 4 martie, de Înaltpreasfinţitul Laurenţiu, Arhiepiscopul Sibiului şi Mitropolitul Ardealului. Slujba religioasă a fost oficiată în capela Facultăţii de Teologie Ortodoxă “Sfântul Andrei Şaguna” din Sibiu.

Cei trei preoţi au primit hirotesia ca duhovnici pentru a fi în comunităţile de credincioşi încredinţate după hirotonie atât sprijin duhovnicesc, părinţi spirituali, cât şi îndrumători pe calea mântuirii. La slujba hirotosiei a fost prezent şi consilierul administrativ-bisericesc al Arhiepiscopiei Sibiului, pr. Nicolae Cătălin Mirişan.

După slujba hirotosiei, IPS Mitropolit Laurenţiu i-a îndemnat pe preoţii duhovnici să îşi primească noua misiune cu multă responsabilitate, deoarece săvârşitorul Tainei Spovedaniei trebuie să fie el însuşi pregătit duhovniceşte şi un primitor al harului oferit de această lucrare sacramentală.

Autor: Ştefan Mărculeţ