IPS Laurențiu a liturghisit în Biserica „Sfântul Ioan Botezătorul” din Alba Iulia

1226

În Duminica a 5-a după Paști, Înaltpreasfințitul Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului, a oficiat Sfânta Liturghie în Biserica „Sfântul Ioan Botezătorul” din Alba Iulia, cartierul Tolstoi. Ierarhul a liturghisit împreună cu eclesiarhul Catedralei mitropolitane din Sibiu, protosinghelul Emilian Man, vicarul eparhial al Arhiepiscopiei Sibiului, pr. Ilarie Benchea și alți slujitori ai sfintelor altare din Arhiepiscopia Alba Iuliei.

Credincioșii comunității parohiale au participat în număr mare la Sfânta Liturghie arhierească și au primit binecuvântare în această perioadă postpascală.

IPS Mitropolit Laurențiu a vorbit credincioșilor despre semnificațiile duhovnicești ale Evangheliei citite la Sfânta Liturghie din Duminica Samarinencei și i-a îndemnat pe toți cei prezenți să aibă aceeași credință și dragoste față de Biserica străbună și valorile neamului românesc.