IPS Laurenţiu a liturghisit la Sebeş, judeţul Braşov

2639

Înaltpreasfinţitul Laurenţiu, Arhiepiscopul Sibiului şi Mitropolitul Ardealului a liturghisit în a doua duminică a Postului Mare în Biserica “Sfântul Nicolae” din Sebeş, Protopopiatul Făgăraş 1, judeţul Braşov. În soborul slujitor s-au aflat protopopul de Făgăraş 1, Marius Corlean, parohul Cosmin Moldovan şi alţi slujitori ai sfintelor altare.

În cuvântul de învăţătură, IPS Mitropolit Laurenţiu a tâlcuit Evanghelia citită la Sfânta Liturghie şi a vorbit despre semnificaţiile postului.

“Aceşti patru bărbaţi au fost mânaţi de o credinţă mare şi învăţăm că trebuie să fim statornici că Mântuitorul Iisus Hristos ne va vindeca şi pe noi, primind osteneala e care o face pentru alţii, mai mult decât cea făcută pentru noi înşine. Faţă de noi ne îngrijim este firesc să ne îngrijim, dar în momentul în care dragostea pe care o avem faţă de Dumnezeu o revărsăm asupra celor ce stau în jurul nostru, împlinim porunca de a ne iubi semenii noştri”, a spus ierarhul.

La final, ierarhul a oferit acte de cinstire Primăriei comunei Hârseni şi unor binefăcători ai bisericii din Sebeş.

Autor: Ştefan Mărculeţ