IPS Laurenţiu a sfinţit pictura bisericii din Cincu

2157

Înaltpreasfinţitul Laurenţiu, Arhiepiscopul Sibiului şi Mitropolitul Ardealului a vizitat în a treia zi de Paşti Parohia Cincu din Protopopiatul Făgăraş 2, judeţul Braşov. Ierarhul a oficiat Vecernia în biserica parohială, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi din care au făcut parte protopopul de Făgăraş 2, Ion Tărcuţă, parohul Florin Adrian Butum şi mai mulţi slujitori ai sfintelor altare din parohiile învecinate.

După slujba Vecerniei, ierarhul a sfinţit pictura şi catapeteasma locaşului de cult şi a inaugurat un cantină socială amenajată în fosta şcoală românească. Aici, peste 100 de copii vor primi zilnic o masă caldă cu sprijinul Primăriei şi Parohiei Cincu.

La final, ierarhul a oferit acte de cinstire binefăcătorilor şi a felicitat comunitatea pentru eforturile depuse la realizarea acestor proiecte. Pentru activitatea sa pastorală şi administrativă, părintele paroh Florin Adrian Butum a fost hirotesit iconom.

 

Autor: Ştefan Mărculeţ