IPS Laurențiu, în comisia de evaluare a unei teze de doctorat susținută la Universitatea „Valahia” din Târgoviște”

398

Înaltpreasfințitul Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului, a făcut parte din comisia de evaluare a tezei de doctorat intitulată „Familia creștină în sud-estul Transilvaniei între anii 1870-1919. Regiunea Buzăului ardelean”, elaborată de preotul Nicu Lazăr și susținută public marți, 10 decembrie, la Universitatea „Valahia” din Târgoviște. Din comisia de evaluare a tezei de doctorat au mai făcut parte prof. univ. dr. Ioan Opriș, coordonatorul științific al lucrării, conf. univ. dr. Luminișa Dumănescu de la Universitatea „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca, prof. univ. dr. Ioan Scurt de la Academia Oamenilor de Știință și prof. univ. dr. Mircea Anghelinu, decanul Facultății de Științe Umaniste din cadrul universității gazdă.

Comisia a apreciat lucrarea elaborată de preotul Nicu Lazăr, paroh la Vama Buzăului, județul Brașov și a oferit calificativul „Foarte Bine”.