IPS Laurenţiu, prezent la şedinţa de alegere a noii conduceri a filialei clujene a Academiei Române

472

Înaltpreasfinţitul Laurenţiu, Arhiepiscopul Sibiului şi Mitropolitul Ardealului, a participat jpoi, 14 noiembrie, la şedinţa de alegere a noii conduceri a filialei din Cluj-Napoca a Academiei Române. Şedinţa a avut loc la sediul filialei clujene a Academiei Române şi a fost prezidată de vicepreşedintele Academiei Române, Răzvan Theodorescu.

Academicienii prezenţi l-au ales ca preşedinte al filialei clujene pe Doru Pamfil, fost rector al Universităţii de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară din Cluj-Napoca, iar academicianul Emil Burzo a fost ales în funcţia de preşedinte de onoare.

IPS Mitropolit Laurenţiu este membru de onoare al Academiei Române din 17 noiembrie 2015 în cadrul Secţiei de Filosofie, Teologie, Psihologie şi Pedagogie.

fotocredit: zcj.ro