IPS Laurentiu va liturghisi la Alba Iulia

1313

 

Înaltpreasfinţitul Laurenţiu, Arhiepiscopul Sibiului şi Mitropolitul Ardealului va liturghisi în Duminica Vameşului şi a Fariseului la Catedrala arhiepiscopală din Alba Iulia, împreună cu un sobor de arhierei, preoţi şi diaconi. După Sfânta Liturghie va fi oficiat un parastas pentru Episcopul Emilian Birdaş, de la a cărui trecere la Domnul se împlinesc 20 de ani. Ierarhul va participa apoi la inaugurarea salonului „Emilian Episcopul” din cadrul complexului Catedralei Reîntregirii din Alba Iulia şi la lansarea a două volume dedicate acestui mare episcop, de la a cărui întronizare pe scaunul din Alba Iulia s-au împlinit 40 de ani.

 

În aceeaşi duminică, Preasfinţitul Ilarion, Episcpul-vicar al Arhiepiscopiei Sibiului va liturghisi în Parohia Naneşti, judeţul Maramureş.