Junii Brașovului și-au pomenit înaintașii

438

După o tradiție reluată de câțiva ani buni, în Duminica Floriilor, la bisericile din Șchei Brașovului- mai ales la Biserica „Sfântul Nicolae” – junii brașoveni și-au pomenit membrii și rudele adormiți întru Domnul. Parastasul din Duminica Floriilor este a doua manifestare, după „ieșirea cu surla” de Buna Vestire, 25 martie, din obiceiul junilor brașoveni, ce reînvie odată cu sosirea primăverii. Grupurile au strâns fonduri și produse alimentare, pentru ca datina creștină să fie respectată. Junii, cei mai mulți în costumele lor tradiționale și purtând steagurile cetelor, au adus la biserică mai multe tăvi cu colivă, colăcei și vin. După liturghia de Florii, a fost oficiată slujba parastasului, apoi bucatele sfințite au fost împărțite celor prezenți.
Preoţii parohi ai istoricului lăcaş de cult din Şchei i-au felicitat pe juni pentru faptul că păstrează obiceiurile româneşti din vatra Braşovului şi că îşi respectă înaintaşii, pomenindu-i şi rugându-se pentru odihna lor veşnică.

Autor: Liliana Elena Florea Jighira