Lansare de carte la Brașov

745

La Muzeul „Casa Mureșenilor”  din Brașov a avut loc recent lansarea cărții preotului dr. Laurențiu Nistor de la Penitenciarului Codlea, județul Brașov, lucrare intitulată „Probleme sociale oglindite în opera Sfântului Vasile cel Mare”. Acțiunea s-a înscris în registrul demersurilor întreprinse în scopul promovării educației în mediul penitenciar, se menționează într-un comunicat de presă al Penitenciarului Codlea. Prezentarea lucrării a fost susținută de către pr. dr. Alexandru Petrica iar la activitate a participat personalul de specialitate din cadrul sectorului educație și asistență psihosocială din cadrul Penitenciarului Codlea.

Pr. conf. univ. dr. Constantin Necula de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Sfântul Andrei Șaguna” din Sibiu, cel care a prefaţat lucrarea a apreciat-o ca fiind un efort nu doar lăudabil, ci și citibil cu bucurie, se mai spune în comunicatul amintit.