Liturghie arhierească la Avrig

1579

Înaltpreasfinţitul Laurenţiu, Arhiepiscopul Sibiului şi Mitropolitul Ardealului a oficiat Sfânta Liturghie duminică, 14 august, în Biserica “Adormirea Maicii Domnului” din oraşul Avrig, judeţul Sibiu. Comunitatea de aici şi-a sărbătorit astfel hramul locaşului de închinare şi au primit binecuvântare arhierească. IPS Mitropolit  Laurenţiu a liturghisit împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, din care au făcut parte consilierul social din cadrul Arhiepiscopiei Sibiului, pr. Ciprian Cândea, protopopul de Avrig şi paroh al bisericii menţionate,  Vasile Gafton, precum şi alţi slujitori ai sfintelor altare. În cadrul Sfintei Liturghii, ierarhul l-a hirotonit preot pe diaconul Tiberius Macrea. Ierarhul a tâlcuit la final Evanghelia citită la Sfânta Liturghie şi a felicitat comunitatea de la Avrig pentru eforturile depuse la finalizarea lucrărilor de la biserica parohială.

La final, IPS Mitropolit Laurenţiu a sfinţit o troiţă ridicată în cinstea eroilor martiri căzuţi pe câmpurile de luptă.

Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Avrig  este un lăcaş de cult de dimensiuni impresionante construit în ultimii ani, iar în prezent  se lucrează la finalizarea picturii interioare. Răspunsurile liturgice au fost date de Corul “Timotei Popovici” al Catedralei mitropolitane din Sibiu, iar la final ctitorii si binefăcătorii lăcaşului de cult au primit acte de cinstire din partea IPS Mitropolit Laurenţiu.