Liturghie arhierească la Biserica „Sfânta Treime” din Făgăraș

598

În Duminica dinaintea Naşterii Domnului, Preasfinţitul Ilarion Făgărăşanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Sibiului, s-a aflat în mijlocul credincioşilor Parohiei „Sf. Treime” – Făgăraş, unde a săvârşit Sfânta Liturghie, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi din care a făcut parte parohul şi protopopul de Făgăraş 2, Ioan Tărcuţă şi alţi slujitori ai sfintelor altare din municipiu.

În cuvântul de învățătură rostit la finalul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Părinte Ilarion Făgărăşanul a explicat înțelesurile Evangheliei Duminicii dinaintea Nașterii Domnului care ne-a înfățișat Genealogia Mântuitorului Iisus Hristos (Matei 1, 1-25).

Tot în cadrul aceleiaşi parohii, la vremea Vecerniei, a avut loc un concert de colinde, unde grupuri de colindători din Ţara Făgăraşului şi nu numai, au vestit Naşterea Pruncului Dumnezeiesc, aducând bucurie tuturor celor prezenţi.

Adrian Nae