Liturghie arhierească la Biserica Spitalului Militar din Sibiu

1106

La sărbătoarea Sfântului Grigorie Teologul, Preasfințitul Ilarion Făgărășanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Sibiului a oficiat Sfânta Liturghie în Biserica „Înălțarea Domnului” și „Sfântul Pantelimon” din curtea Spitalului Militar din Sibiu. Ierarhul a liturghisit împreună cu preotul de la această biserică, părintele Dănuț Zamfir Papară, iar răspunsurile liturgice au fost date de corul Organizației Tinerilor din Sibiu (OTS). În fiecare zi de joi a săptămânii ierarhul oficiază Sfânta Liturghie în această biserică unde se adună studenții și elevii din cadrul OTS pentru a da răspunsurile liturgice, pentru a se ruga Bunului Dumnezeu și pentru a primi ajutor ceresc în toate activitățile lor.

Modelul Sfântului Grigorie Teologul

La finalul Sfintei Liturghii, PS Episcop Ilarion a vorbit tinerilor despre sărbătoarea din 25 ianuarie. Ierarhul a prezentat viața Sfântului Grigorie Teologul și locul său aparte în rândul Sfinților Părinți ai Bisericii. De asemenea, Părintele Episcop l-a prezentat pe Sfântul Grigorie Teologul ca un model pentru tineri și un ajutător pentru cei care i se roagă. Activitatea sa teologică și duhovnicească este până astăzi un model pentru relația dintre Biserică și Școală, iar tinerii au posibilitatea să învețe foarte multe lucruri din opera acestui mare ierarh al Bisericii.