Liturghie arhierească la Făgăraș

Preasfințitul Ilarion Făgărășanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Sibiului a liturghisit în a doua duminică a postului la Biserica ,,Adormirea Maicii Domnului” din Făgăraș, județul Brașov. Ierarhul a liturghisit alături de protopopul de Făgăraș 1, Marius Corlean, protopopul de Făgăraș 2, Ion Tărcuță și alți preoți și diaconi din parohiile învecinate.

Ierarhul a rostit un cuvânt de învățătură explicând credincioșilor prezenți Evanghelia din această duminică.

Cu ocazia acestei vizite pastorale, PS Episcop Ilarion a instalat noii preoți parohi ai bisericii: pr. Liviu Petrașcu pentru Parohia Făgăraș V și pr. dr. Gheorghe Malene pentru Parohia Făgăraș VI.

La sfârșit, Părintele Episcop a miruit credincioșii prezenti, le-a dăruit o iconiță a Sfântului Ierarh Andrei Șaguna și a transmis binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Laurențiu.