Liturghie arhierească la Făget-Boholț

708

Preasfințitul Ilarion, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Sibiului a liturghisit la sărbătoarea Sfinților Împărați Constantin și Elena la Mănăstirea „Nașterea Maicii Domnului” de la Făget-Boholț, județul Brașov. Ierarhul a liturghisit împreună cu un sobor de preoți și diaconi din care au făcut parte slujitori ai așezămintelor monahale din Arhiepiscopia Sibiului și din parohii apropiate de mănăstirea brașoveană.

Credincioșii din localitățile apropiate au participat în număr mare la Sfânta Liturghie arhierească și au fost binecuvântați de PS Episcop Ilarion.

Ierarhul a vorbit la final despre modelul Sfinților Împărați Constantin și Elena și a mulțumit obștii monahale condusă de monahia Teodora Hulpan pentru invitația de a liturghisi în această zi de sărbătoare la acest așezământ monahal.