Liturghie arhierească la Mănăstirea „Sfântul Nicolae” din Predeal, județul Brașov

707

În Duminica a patra după Rusalii, Înaltpreasfințitul Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului, a oficiat Sfânta Liturghie în biserica Mănăstirii „Sfântul Nicolae” din Predeal, județul Brașov. Ierarhul a liturghisit împreună cu un sobor de preoți și diaconi din care au făcut parte duhovnicul așezământului monahal, Teofil Șerban și alți slujitori ai sfintelor altare din Brașov și din alte comunități apropiate mănăstirii. Credincioșii din orașul Predeal au participat în număr mare la Sfânta Liturghie și au ascultat la final cuvântul IPS Mitropolit Laurențiu prin care a tâlcuit Evanghelia citită în această duminică, a vindecării slugii sutașului.

Vizita arhierească s-a încheiat cu un moment festiv. IPS Mitropolit Laurențiu a oferit distincția „Crucea șaguniană pentru mireni” domnului inginer Mihail Veștea, fost primar al orașului Predeal. Distincția a fost oferită ca recunoștință pentru activitatea de susținere a patrimoniului șagunian din orașul brașovean și de sprijinire a activităților misionare ale Bisericii.