Liturghie arhierească la Predeal

1622

În Duminica a 6-a după Rusalii Înaltpreasfințitul Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului a oficiat Sfânta Liturghie în biserica veche a Mănăstirii „Sfântul Nicolae” din Predeal, județul Brașov. Ierarhul a liturghisit împreună cu un sobor de preoți și diaconi din care au făcut parte duhovnicul așezământului monahal, protosinghelul Teofil Șerban, precum și alți slujitori ai sfintelor altare din Arhiepiscopia Sibiului.

Obștea de maici condusă de maica stareță Spiridona Mihu a primit binecuvântare arhierească, iar credincioșii din Predeal și din alte localități au participat în număr mare la liturghia arhierească.

La sfârșitul Sfintei Liturghii IPS Mitropolit Laurențiu a prezentat credincioșilor și tuturor celor aflați în locașul de cult învățăturile textelor evanghelice citite la Sfânta Liturghie în Duminica a 6-a după Rusalii, în care s-a prezentat minunea vindecării slăbănogului din Capernaum și rugăciunea lui Iisus.

Autor: Ștefan Mărculeț

Foto: pr. Gheorghe Rășoiu