Liturghie arhierească la Sibiu

550

Preasfințitul Ilarion Făgărășanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Sibiului a oficiat miercuri, 17 octombrie, Sfânta Liturghie la Biserica „Înălțarea Domnului” și „Sfântul Pantelimon” din curtea Spitalului Militar din Sibiu, împreună cu preotul de la această biserică, părintele profesor Dănuț Zamfir Papară. Răspunsurile liturgice au fost date de corul Organizației Tinerilor studenți din Sibiu (OTS).Tinerii studenți au creat ca de obicei o atmosferă de rugăciune deosebită prin cântările psaltice interpretate frumos la strană.

La sfârșitul Sfintei Liturghii PS Ilarion Făgărășanul a adresat un scurt cuvânt de învățătură tinerilor studenți, împărtășindu-le din experiența trăită zilele trecute la Iași unde S-a rugat Sfintei Cuvioase Maici Parascheva și Sfintei Mare Mucenițe Ecaterina ale cărei sfinte moaște au fost aduse spre închinare din Grecia. Sfinții, le-a spus ierarhul studenților, sunt „modele de viețuire în Hristos, nu numai mijlocitori la rugăciunile noastre către Mântuitorul la examene sau alte momente ale vieții de zi cu zi. Dumnezeu să vă ajute, să vă binecuvânteze, spor duhovnicesc dar și la învățătură”, a încheiat Părintele Episcop.

La sfârșit, ierarhul a miruit și a stat de vorbă cu cei prezenți, care urmau să meargă la cursuri.

Autor: ierod. Ciprian Păsărică